Dünyadaki Petrol Fiyatları

Yazarı admin 0
Dünyadaki Petrol Fiyatları

Dünyadaki Petrol Fiyatları: Güncel analizler ve tahminlerle küresel piyasalardaki petrol fiyatlarına dair kapsamlı bir bakış sunuyoruz. Son haberlere göre, Dünyadaki Petrol Fiyatları üzerindeki etkileri ve trendleri yakından takip ediyoruz. Makalemizde Dünyadaki Petrol Fiyatları’nın neden iniş çıkışlar yaşadığını, uluslararası piyasalardaki faktörleri ve dünya petrol fiyatları yıllara göre gelecekteki tahminleri ele alıyoruz. Siz de Dünyadaki Petrol Fiyatları hakkında daha fazla bilgi edinmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Dünyadaki Petrol Fiyatları konusunda güncel haberler ve analizlerle size en doğru bilgileri sunmaya devam ediyoruz.

Dünyadaki Petrol Fiyatları ve Global Petrol Talebi

Gelen son duyuruların ardından, geçen ayki değerlendirmemize göre 2024 yılına kadar küresel petrol üretiminde düşüş öngörüyoruz. OPEC+ üyeleri 4 Haziran’da ham petrol üretim kesintilerini 2024 yılının sonuna kadar uzatmayı kabul etti. Kesintilerin süresi 2023 yılının sonunda dolacaktı. 4 Haziran toplantısının ardından Suudi Arabistan, Temmuz 2023 için 1 milyon varil/gün gönüllü petrol üretimi kesintisi yapacağını duyurdu.

OPEC+ üretim kesintilerinin uzatılmasına rağmen, küresel sıvı yakıtlar üretiminin 2023 yılında 1,5 milyon varil/gün ve 2024 yılında 1,3 milyon varil/gün artacağını tahmin ediyoruz, bunun temel nedeni OPEC dışı üreticilerden kaynaklanan büyümedir.

OPEC dışı büyümenin önde gelen kaynakları arasında Amerika Birleşik Devletleri, Norveç, Kanada, Brezilya ve Guyana yer almaktadır. OPEC ham petrol üretiminin 2023 yılında 0,6 milyon varil/gün azalacağını ve 2024 yılında 0,3 milyon varil/gün artacağını tahmin ediyoruz; bu, gelecek yıl için önceki tahminimiz olan 0,6 milyon varil/gün büyümeden daha düşüktür.

Petrol fiyatları

OPEC+ kesintileri, tahminlerimize göre envanter düşüşlerine neden olur ve bu da özellikle 2024 yılında Mayıs STEO’ya göre daha yüksek ham petrol fiyatlarına yol açar.

Brent ham petrol spot fiyatı Mayıs ayında varil başına 76 dolar (b) seviyesinde gerçekleşti ve Nisan ayına göre 9 dolar (b) düştü. Mayıs ayında ekonomik koşullar hakkındaki belirsizlik devam ettiği için küresel petrol talebi büyümesine yönelik beklentileri sınırlamaya devam etti ve bu nedenle ham petrol fiyatları düştü.

Mayıs ayında petrol fiyatlarındaki son zayıflığa rağmen, küresel petrol envanterlerinin 2023 üçüncü çeyreğinden (3Ç23) 2024 üçüncü çeyreğine (3Ç24) kadar her çeyrekte azalacağını ve bu durumun dünyadaki petrol fiyatları üzerinde aşamalı bir yukarı yönlü baskı oluşturacağını öngörüyoruz. Küresel petrol envanterlerinin, geçen ayki STEO’da öngörülen 0,3 milyon varil/gün envanter büyümesine kıyasla, 2024 yılında hafif bir azalış göstereceğini tahmin ediyoruz.

Bu değişikliklerin sonucunda, şimdi Brent ham petrol fiyatının 2023’ün ikinci yarısında varil başına 79 dolar (b) seviyesinden (Mary STEO’ya göre 1 dolar (b) daha yüksek) 2024 için ise ortalama olarak 84 dolar (b) seviyesine yükseleceğini tahmin ediyoruz (Mayıs STEO’ya göre 9 dolar (b) daha yüksek).

Tahmin dönemi boyunca küresel ekonomik büyüme ve petrol talebine olası etkiler konusunda önemli belirsizlikler devam etmektedir. Tahminimize göre, küresel sıvı yakıt tüketimi 2023 yılında 1,6 milyon varil/gün ve 2024 yılında 1,7 milyon varil/gün artacak ve bu büyüme özellikle OECD dışı Asya’da gerçekleşecektir.

Kaynak: https://oilprice.com/